Wydarzenia
Marzec 2016
Udział w szkoleniu Mobility Workshop - trening poprawiający ruchomośc stawów
Luty 2016
Wykład podczas międzynarodowej konferencji "Jakość w Sporcie"
Styczeń 2016
Początek współpracy z Fundacją Medicover
Listopad 2015
Ukończenie kursu "Zintegrowane techniki funkcjonalne i strukturalne w terapii skolioz"
Wrzesień 2015
Ukońćzenie kursu Medyczny Trening Funkcjonaly
Sierpień 2015
Ukończenie kursu kompleksowa diagnostyka i terapia stawu barkowego - techniki osteopatyczne
Czerwiec 2015
Mój artykuł o kompresjoterapii ukazał się w branżowym czasopiśmie dla farmaceutów "Moda na Farmację"
Czerwiec 2015
Wykład podczas konferencji w Gdańsku
Kwiecień 2015
Udział w kursie "wprowadzenie do medycyny osteopatycznej"
Marzec 2015
Wykład dla lekarzy podczas "Śląskiej Wiosny Internistycznej"
W marcu na zaproszenie Pana Profesora Grzegorza Cieslara, miałem zaszczyt gościć w Katowicach w Domu Lekarza i wygłosić wykład podczas trwającej "Śląskiej Wiosny Internistów". Tematem mojego wystąpienia była: "Kompresjoterapia jako najważniejszy element terapii pacjentów z obrzękiem chłonnym".
Październik 2013
Wykład na konferencji dla pielęgniarek i położnych
Podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej "NOMED" organizowanej przez Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, wygłosiłem wykład zatytuowany: "Wykorzystanie i rola kompresjoterapii w chorobach żył" oraz poprowadziłem warsztaty praktyczne z kompresjoterapii.
Październik 2012
Dariusz Harmaciński prelegentem podczas BOLESŁAWIECKICH DNI WALKI Z RAKIEM
W październiku na zaproszenie Bolesławieckiego Klubu Amazonek oraz firmy Kati Sp. z o.o. miałem zaszczyt wygłosić wykład zatytułowany: "Postępowanie zachowawcze w obrzeku chłonnym w oparciu o światowe standardy Complex Physical Therapy (CPF)". Z tej okazji dla firmy Kati sp z o.o. przygotowałem również krótki artykuł, którego treśc możecie Państwo przeczytać w poniższym pdfie.
Wrzesień 2012
Dariusz Harmaciński ekspertem magazynu Men's Health
We Wrześniu miałem zaszczyt "zaistnieć" w gronie ekspertów popularnego magazynu dla meżczyzn Men's Health. Moim zadaniem było odpowiedzieć na liczne pytania czytelników, dotyczące pookolejanych plastrami terapeutycznymi sportowców, występujących na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Treść arykułu możecie Państwo przeczytać poniżej:
Oglądając relację z "Olimpiady" zauważyłem, że mnóstwo sportowców jest oklejonych jakimiś plastrami. Od czego one służą? Dominik T.Te plastry to element kinesiology taping (plastrowania dynamicznego). To metoda fizjoterapeutyczna w Polsce jeszcze mało znana, choć na Zachodzie i Dalekim Wschodzie stosuje się ją od lat. Pochodzi z Japonii, a jej twórcą jest dr Kenzo Kase. Powstała w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Polega na oklejaniu wybranego fragmentu ciała specjalnymi plastrami, które mają ciężar, grubość i elastyczność zbliżone do ludzkiej skóry. Wodoodporny plaster zawiera klej ułożony w kształcie sinusoidy, co zapewnia przepływ powietrza. Raz założony można nosić nawet tydzień lub dłużej. Zazwyczaj ściąga się go gdy sam zacznie odpadać. W zależności od urazu czy dolegliwości stosuje się różne aplikacje. Plastry nie ograniczają ruchów, prawie nie czuć ich na skórze. Często dają przyjemne uczucie "odciążenia". Są stosowane szczególnie w dyscyplinach "mocno kontuzyjnych", takich jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, a także tenis, pływanie i lekkoatletyka. Metoda cały czas jest badana i analizowana. Jej działanie jest często zaskakująco dobre, wręcz trudne do uzasadnienia, a czasami nie przynosi widocznych rezultatów. Działanie plastrów wykorzystuje możliwości samoleczenia organizmu. Stymuluje odpowiednie receptory, wspomaga przepływ chłonki (limfy) oraz krwi w drobnych naczyniach włosowatych. Może działać na powieź i więzadła, a także wspomagać pracę mięśni, przyspieszać ich leczenie oraz korygować pozycję stawów. W sporcie ma za zadanie głównie zmniejszyć ból i przyspieszyć regenerację. Czasami stosuje się je profilaktycznie, żeby nie dopuścić do powrotu kontuzji i utrzymać dłużej efekty innej terapii.
Wrzesień 2012
Udział w ogólnopolskiej konferencji w charakterze wykładowcy
We wrześnie zostałem zaproszony do poprowadzenia wykładu na Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej pt.: "Teoretyczno-metodyczne aspekty edukacji sportowej dzieci i młodzieży na przykładzie gry w piłkę siatkową".
Moim zadaniem było poprowadzenie warsztatów praktycznych dla trenerów piłki siatkowej. Temat wystąpienia brzmiał: WARUNKI STOSOWANIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH W ZAJĘCIACH SIATKÓWKI DZIECI I MŁODZIEŻY. Przygotowałem również wspólnie z Panem Profesorem Tadeuszem Stefaniakiem krótki artykuł na ten temat, którego treść możecie Państwo przeczytać na stronie.