Metody terapii
Drenaż limfatyczny
Manualny drenaż limfatyczny (MDL) to bezbolesny zabieg fizjoterapeutyczny, który wykorzystuje się w zwalczaniu obrzęków limfatycznych. Dotyczy to sytuacji, kiedy dochodzi do zastoju chłonki w skórze lub tkance podskórnej, wywołując stan zapalny. Drenaż limfatyczny swoim zasięgiem obejmuje nie tylko miejsca występowania obrzęków, ale całe ciało.
Dzięki drenażowi limfatycznemu możliwe jest zmniejszenie wysięków oraz zastojów limfatycznych w efekcie poprawy krążenia limfatycznego. Ponadto pozwala na przyspieszenie procesów prowadzących do usuwania toksycznych produktów przemiany materii oraz odpowiada za wzmocnienie układu odpornościowego.
Istotą manualnego drenażu limfatycznego jest powierzchowne - delikatne odkształcanie tkanek. Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem charakterystycznych technik (chwytów), wykonywanych zgodnie z kierunkiem przepływu płynów limfatycznych. Najczęściej stosuje się: stojące koła, spiralę, czerpak.
Drenaż limfatyczny rozpoczyna się od masażu okolicy szyi, gdzie główne pnie limfatyczne zbiegają się z układem żylnym. Następnie masowane są części tułowia, w których nie pojawił się obrzęk, a które przylegają do obrzękniętej kończyny. Dopiero na samym końcu drenażowi poddawany jest obszar obrzęku.
Do wskazań do manualnego drenażu limfatycznego zalicza się:
- obrzęki limfatyczne,
- obrzęki żylne (m.in. spowodowane żylakami, zapaleniem żył, żylakowatym owrzodzeniem goleni),
- obrzęki pourazowe (m.in. po zabiegach operacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom oraz innym kontuzjom),
- obrzęki powstałe z braku aktywności ruchowej (m.in. jako efekt zapalenia istoty szarej rdzenia, SM),
- obrzęki lipidowe,
- obrzęki idiopatyczne,
- obrzęki powstające na skutek zaburzeń krążenia tętnic (m.in. po przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń tętniczych lub po operacji w stanie niedokrwienia).
Drenaż limfatyczny nie może być wykonywany u osób z:
- zakrzepicą żylną,
- ostrymi wysypkami skórnymi, ranami,
- obrzękami spowodowanymi niewydolnością krążenia, jelit lub nerek,
- ostrym zapaleniem wirusowym i bakteryjnym,
- aktywną nieleczoną chorobą nowotworową.